Zubové spojky

Zubové spojky | MWM Freni Frizioni

Zubové spojky jsou jedním z klíčových prvků v oboru přenosu rotačního pohybu. Tyto komponenty umožňují efektivní spojení rotujících součástí pro přenos kroutícího momentu. S jejich pomocí lze přenášet pohyb mezi dvěma soustavami bez ztráty energie a s minimálním třením, dokonce i při různých rychlostech.


Existuje několik typů ozubení, které se používají v závislosti na konkrétním účelu spojky. Každý typ ozubení má své vlastní charakteristiky a omezení, které je třeba zvážit při volbě správné spojky pro danou aplikaci.

 

modul2Trojúhelníkové ozubení bez vůle je vhodné pro spojení v klidu nebo při téměř nulové relativní rychlosti. Tento typ ozubení umožňuje obousměrný pohon a je charakterizován pevným spojením mezi soustavami.

Lichoběžníkové ozubení s vůlí je ideální pro spojení při nízkých rychlostech. Je také schopné obousměrného pohonu, ale poskytuje určitou míru vůle, což umožňuje vyrovnání malých odchylek v pohybu mezi soustavami. Tento typ ozubení je standardem pro spojky MWM.

Pilové ozubení je pak nejvhodnější pro spojování při střední až nízké relativní rychlosti. Tento typ ozubení je navržen pro jednosměrný pohon, což zajišťuje správný směr přenosu pohybu.

 

Standardní ozubené spojky nabízejí možnost spojení v libovolné poloze, což je výhodné pro mnoho aplikací. Existují však i speciální ozubené spojky, které umožňují spojení pouze v jednom bodě nebo několika pevných bodech (fázích). Tyto spojky se často využívají v přesných strojích, kde je nezbytné dosáhnout vysoké přesnosti a opakovatelnosti pohybu.


Druhy ovládání

Ovládání ozubených spojek může být realizováno prostřednictvím hydrauliky, pneumatiky nebo elektromagnetických systémů. Každá z těchto metod má své vlastní výhody a je vybírána v závislosti na konkrétních požadavcích a podmínkách aplikace.

V pricipu pak rozeznáváme dle aktivace spojky na:

S přívodem energie dojde k sepnutí spojky (pod pružinou otevřeno). Při aktivaci ovládacího mechanismu se spojka pevně spojí a umožní přenos pohybu mezi soustavami. Tento typ ovládání je často využíván v mechanických pohonech a dalších systémech, kde je důležitá spolehlivost a rychlá odezva.

S přívodem energie dojde k rozepnutí spojky (pod pružinou zavřeno), známé také jako normálně zavřené spojky a mají opačný princip fungování. Tyto spojky jsou ve své základní poloze uzavřené a jejich ovládání je zaměřeno na odpojení pohonu. Při aktivaci ovládacího mechanismu se spojka uvolní a přenos pohybu mezi soustavami je přerušen. Tento typ spojky se často používá v případech, kdy je potřeba rychle přerušit pohon nebo zabezpečit proti přetížení systému.


zubove spojky3Typy zubových spojek

 

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55ELEKTROMAGNETICKÉ ZUBOVÉ SPOJKY

(pod pružinou otevřeno)

Ovládané elektromagneticky. Přivedením napětí 24VDC magnet sepne spojku a přenese rotační pohyb.

 

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55ELEKTROMAGNETICKÉ ZUBOVÉ SPOJKY AKTIVOVANÉ PRUŽINOU

(pod pružinou zavřeno)

Ovládané elektromagneticky. Přivedením napětí 24VDC magnet rozepne spojku a dojde k přerušení přenosu rotačního pohybu.

 

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55PNEUMATICKÉ ZUBOVÉ SPOJKY

(pod pružinou otevřeno)

Ovládané pneumaticky. Přivedené tlakové médium sepne spojku a přenese rotační pohyb.

 

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55PNEUMATICKÉ ZUBOVÉ SPOJKY AKTIVOVANÉ PRUŽINOU

(pod pružinou zavřeno)

Ovládané pneumaticky. Přivedené tlakové médium rozepne spojku a dojde k přerušení přenosu rotačního pohybu.


Odkazy

Kompletní katalog elektromagnetických produktů | Kompletní katalog pneumatických produktů


Pro více informací nás neváhejte kontaktovat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Společnost MN - systems, s.r.o. je autorizovaným partnerem MWM Freni Frizioni pro Českou republiku a Slovensko.