Lineární vedení - komponenty

Rozdíly mezi různými typy lineárního vedení s omezeným zdvihem | výrobce PM B.V.

Existují různé typy lineárního vedení s omezeným zdvihem. Jaké jsou však mezi nimi rozdíly? A jaká kritéria je důležité zohlednit při jejich výběru?


Lineární vedení

Pro většinu konstruktérů jsou lineární vedení známá jako přesná kolejnicová vedení s plochými klecemi, která jsou běžnou volbou pro použití v přesných aplikacích s omezenou délkou zdvihu, obvykle menší než 1 metr. Hlavní funkcí lineárního vedení je přenášet zatížení s nízkým třením při přímočarém pohybu.

LV1

Důvodů pro použití přesných lineárních vedení je celá řada, ale jejich nejzřetelnější výhody oproti jiným typům vedení jsou následující:

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Velmi nízký a rovnoměrný koeficient tření

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Téměř bezprokluzový a hladký chod

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Kompaktní rozměry

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Vysoká nosnost a tuhost

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Žádná vůle / vysoká přesnost chodu

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Nízké opotřebení a vysoká spolehlivost.

 

Lineární kolejnicová vedení jsou k dispozici v různých typech a provedeních. Jsou navržena se specifickými vlastnostmi pro dané aplikace.

V některých aplikacích jsou důležité specifikace, jako je pohyb s velmi nízkým třením, vysoká tuhost systému nebo omezený prostor. Vzhledem k různým požadavkům představujeme v tomto článku tři typy (tj. RSD, RSDE a RNG) lineárních vedení.

Komponenty lineárního vedení se skládají ze 2 párů kolejnic, mezi nimiž je klec, která nese valivé elementy. Tyto valivé elementy v kleci slouží k přepravě břemene při minimálním opotřebení a tření. Stručné vysvětlení si můžete prohlédnout ve videu na konci tohoto článku.


LV2 RSD série (standard)

Lineární vedení typu RSD bylo první lineární vedení vyvinuté společností PM, které se stalo standardem v přesném průmyslu. Tuto řadu RSD lze použít buď s kuličkovými klecemi, nebo s klecemi se zkříženými válečky.

Lineární vedení typu RSD jsou navržena tak, aby unesla nízká až střední zatížení. Klece jsou k dispozici v mnoha provedeních pro kuličky a válečky, z různých materiálů (včetně plastů), aby bylo možné nabídnout nejlepší řešení pro různé aplikace. Lineární ložiska jsou k dispozici v deseti velikostech od průměru válečku 1,5 mm až do 24 mm.

Krátká poznámka ke kuličkovým klecím: Kuličkové klece vynikají v aplikacích s malým zatížením, nízkým třením a hladkým chodem. Styčná plocha kuliček s oběžnými drahami je omezena na jeden bod. Se dvěma vodicími lištami a dvěma dráhami na lištu to dělá čtyři dráhy a čtyři kontaktní body na jednu kuličku pro obousměrnou zatížitelnost.

LV3 Lineární vedení vybavená klecí s kříženými válečky nabízejí vysokou nosnost, dlouhou provozní životnost a dobrou tuhost díky liniovému kontaktu válečků s oběžnými drahami kolejnic.

 

Hlavní vlastnosti lineárních vedení RSD:

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Mohou být vybaveny buď klecí s kuličkami nebo válečky

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Nejširší výběr provedení klece

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Vynikající zejména pro nízká a střední zatížení

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Nejširší nabídka velikostí a délek

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Kompaktní konstrukce


RSDE série (s hlubokou drážkou)

Lineární vedení typu RSDE je dalším krokem ve výkonu. Toto přesné lineární vedení je k dispozici pouze s křížovými válečkovými klecemi a dodává se ve čtyřech průmyslových velikostech: 3, 4, 6 a 9 mm. Typ RSDE je 100% zaměnitelný s lineárním vedením typu RSD s křížovými válečky, ale nabízí podstatně vyšší nosnost a další funkce pro zvýšení přesnosti polohování a životnosti.

LV4Lineární vedení RSDE jsou vybavena klecemi s křížovými válečky s vysokou hustotou osazení. Tyto klece jsou vyrobeny z polymerních materiálů POM nebo PEEK. Kolejnice jsou navrženy s optimalizovanou geometrií kontaktu mezi válečkem a dráhou, což vede k lepšímu výkonu v aplikacích se středně vysokým zatížením.

Díky vylepšené geometrii kontaktů v kombinaci s klecí s vysokou hustotou válečků je tento typ lineárního vedení oblíbený v dynamických aplikacích, kde je vyžadována vysoká přesnost opakování.

 

Hlavní vlastnosti lineárních vedení RSDE:

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Vysoká nosnost pro delší životnost

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Vylepšená tuhost pro zvládnutí vyšší dynamiky

Tyto vlastnosti jsou podrobněji vysvětleny níže.


Vysoká nosnost

LV5Jak již bylo zmíněno, lineární vedení RSDE jsou určena pro vysoce dynamické aplikace. S vyššími hodnotami zatížení lze dosáhnout delší životnosti nebo odolnosti. Vyšších hodnot zatížení je dosaženo díky velmi dlouhé kontaktní délce válečku. Dalším hlavním rysem je polymerová konstrukce klece válečků, která udrží více válečků, přibližně +30 %, než jiné klece. Díky těmto hlavním vlastnostem jsou statické a dynamické únosnosti vyšší ve srovnání s běžně používanými lineárními ložisky používajícími ocelové klece.

 

Výhody vyšší únosnosti jsou následující:

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Schopnost přenášet vyšší zatížení než běžná lineární vedení RSD (viz.graf)

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Delší životnost nebo odolnost než u běžných vedení

Snmek obrazovky 2023 03 02 v12.42.55Možnost zmenšení rozměrů, což vede k menšímu půdorysu stroje a snížení nákladů

 

Zlepšená tuhost

LV6Tento diagram ukazuje rozdíly v tuhosti. Tuhostí rozumíme to, do jaké míry se objekt deformuje, když na něj působí síla nebo zatížení. Diagram ukazuje rozdíl v tuhosti u lineárních vedení RSDE ve srovnání s vedením RSD s kuličkovými nebo zkříženými válečkovými klecemi. Řada lineárních vedení RSDE má vyšší tuhost než provedení s kuličkovými klecemi nebo běžně používaná ložiska a je nejlepší volbou pro dynamické aplikace.

Tento typ lineárního vedení je po montáži předepnut. Díky předpětí se odstraní vůle a zvýší se přesnost a tuhost systému. Předpětí ovšem musí být nastaveno na správnou hodnotu, pro zamezení vysokému vnitřnímu zatížení působící na lineární ložiska a ovlivňující jejich životnost.

Tuhost je důležitá pro dynamické aplikace, protože ovlivňuje jeho schopnost reagovat na vnější síly bez nadměrných změn geometrie nebo deformací. Vysoká tuhost tedy zvládne vyšší dobu ustálení, aby se zlepšil výkon stroje.

 

Konstrukce nabízí omezenou ochranu proti kontaminantům

Přesná lineární vedení jsou obecně citlivá na nečistoty, jako je jemný prach a třísky. Vnitřní znečištění může mít za následek:

  • Nerovnoměrný a nepřesný pohyb.
  • Zvýšené tření.
  • Nadměrné opotřebení.

Lineární vedení typu RSDE má těsnou mezeru mezi dvojicí kolejnic. Tato těsná mezera poskytuje určitou ochranu proti znečištění. V případě extrémního znečištění je třeba vzít v úvahu další bezpečnostní opatření, například kryty a těsnění.


RNG série (kompaktní typ)

Lineární vedení typu RNG je plně v souladu s dnešním trendem zvyšování výkonu a zmenšování rozměrů v celém sektoru strojů. Kombinuje prostorově a hmotnostně úspornou konstrukci s vysokou nosností. I přes výrazné zmenšení se hodnoty únosnosti a tuhosti lineárních vedení řady RNG rovnají hodnotám řady RSDE.

Obrázek ukazuje poměr v obálkovém prostoru lineárního vedení založeného na klecích s valivými elementy o průměru 6 mm.

LV7


Lineární ložiska s ochranou proti prokluzování klece / ztrátě polohy klece

LV8Řady lineárních vedení RSDE a RNG mohou být dodávány s robustním mechanismem (ACC), aby se zamezovalo prokluzování klece a ta zůstala ve správné poloze.

Dno drážky ve tvaru V je navrženo s ozubeným hřebenem a klec obsahuje pastorek, umístěný uprostřed klece. Při pohybu kolejnice přejíždí pastorek po ozubeném hřebenu, čímž je zajištěna 100% kontrola polohy klece.

ACC je nejspolehlivější řešení nabízené v oboru proti prokluzování klece. Lze jej použít v každé montážní orientaci a umožňuje vysoce dynamický pohyb. ACC je k dispozici jako volitelné příslušenství.

 

Lineární vedení pro použití ve vakuu

Lineární vedení lze použít ve vakuu a v aplikacích s ultravysokým vakuem. Vodicí lišty mohou být vyrobeny z nerezové oceli a k dispozici jsou různé klece. Lineární vedení typu RSD lze použít s klecemi válečků z nerezové oceli, koncovými šrouby z nerezové oceli nebo koncovými deskami.

Lineární vedení typu RSDE a RNG lze vybavit válečkovými klecemi z PEEK. Válečky mohou být vyrobeny z nerezové oceli nebo keramického materiálu Si3N4.


Odkazy

Přehled produktů - brožura | Kompletní katalog produktů


Pro více informací nás neváhejte kontaktovat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Společnost MN - systems, s.r.o. je autorizovaným partnerem PM B.V. pro Českou republiku a Slovensko.